Művészeti csoportok
Musikverein Wetschesch
A Musikverein Wetschesch (MVW) Vecsés Város legrégebbi folyamatos működéssel büszkélkedhető civil szervezete, jelenleg egyesületi formában működő fúvószenekarának szervezete. Elődeik a vecsési fúvószenészek, karmesterek példamutató zeneszerető kitartásából, odaadó munkájából, mintegy 150 éves múltra visszatekintő kulturális örökséget, – kottaanyagot, a településre jellemző stílust, helyi tradíciót – hagytak rájuk. Felelősségüknek tekintik ezen értékek megőrzését, példamutató ápolását, továbbadását a felnövekő generációk számára.
A Vecsési Hagyományőrző Zeneegyesület (VHZ) Fúvószenekara jelenleg 42 zenész tagságával működik, karnagyuk Szabó Imre. A fúvószenekart fő foglalkozásuk, hivatásuk mellett zenélő vecsési muzsikusok alkotják. A Landesrat által szervezett Magyarországi Német Fúvószenekarok Országos versenyén a legjobbnak járó Fesztiváldíjat egymást követve immáron negyedik alkalommal nyerték el.
Kapcsolat:
Fazekas József – VHZ MVW elnök
Telefonszám.: +3630/255-3243
e-mail: info-kukac-vhz.hu, elnok-kukac-vhz.hu
honlap: www.vhz.hu
Labdarózsa népdalkör
A Labdarózsa-népdalkör és Citerazenekar 2000-ben alakult. Büszkék eredményeikre, legfőképpen a két országos versenyen elért Nagydíjaikra. Saját vecsési rendezvényük tavasszal a „Kerek a káposzta, csipkés a levele…”, karácsonykor pedig a „Keljetek fel álmotokból” programok. Ez idáig három önálló hangzóanyaguk jelent meg. Szívesen tesznek eleget a környékbeli települések meghívásainak, de felléptek már külföldön is: Párkányban, Erdélyben, Prágában és négyszer képviselték Magyarországot Olaszországban nemzetközi folklórfesztiválokon.
Művészeti vezetőjük: Pavella Krisztina, Kóta-díjas népzenész
Concerto Harmónia kórus
A Concerto Harmónia 2000-ben alakult négyszólamú vegyeskar. A kórussal az Éneklő Magyarország, az Énekkarok Országos Minősítő hangversenyén két alkalommal, 2003-ban és 2006-ban arany fokozatú minősítést ért el. Az elmúlt években számos emlékezetes fellépésen, népzenei fesztiválon vettek részt. A Concerto Harmónia aktív szereplője Vecsés kulturális közéletének, a városi ünnepek, kulturális rendezvények rendszeres résztvevője. Szívesen együttműködnek a helyi művészeti csoportokkal. Többek között a Kispista Színház, Varsa Mátyás által rendezett, „A nagy viszály” c. görög drámában is részt vettek. Repertoárjuk folyamatosan bővül, műsorukban megtalálhatók Bárdos Lajos, Beethoven, Bach, Mozart, Petrovics Emil művei mellett németalföldi zeneszerzők dalai, egyházi művek, magyar népdalfeldolgozások.
Kórusuk nyitott, életkortól függetlenül várják az énekelni vágyókat.
Kapcsolat:
Jakab Lászlóné Kati (kórusvezető) tel: 06-30-457-2159
„Balla Péter Népdalkör” Hagyományőrző Egyesület
A Balla Péter Népdalkör 2003-ban alakult Vecsésen, azóta rengeteg fellépésük volt, jártak Erdélyben, Felvidéken és részt vettek 2018-ban Kínában a Jinani (Csinani) Nemzetközi Kórus fesztiválon.
Díjaik: a Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) 7 Aranypáva díja, 2 Aranypáva Nagydíja és 2 Különdíja, a Vass Lajos Népzenei Szövetség Kiemelt Nívódíja és a Tisza’83 Fesztiváldíja. Vecsés Város Önkormányzata 2023-ban Elismerő oklevéllel jutalmazta a 20 éve tartó közösségépítő, hagyományőrző tevékenységüket.
Művészeti vezetőjük Papp Edit, citerán Pesti János kíséri őket.
Kapcsolat:
Katonáné Gergely Tünde – alelnök
Telefonszám.: 06-30-668-7036
e-mail: balla.nepdalkor-kukac-gmail.com
www.facebook.com/BallaNepdalkorVecses
BlechKraft
A BlechKraft nevű fúvós formáció 2017-ben alakult Vecsésen. Nagy ívű zenei utat jártak be a kezdeti próbálkozásoktól a mai egyedi hangzásvilágig. Az öt tagból álló zenekar egyedi feldolgozásaikkal mindig fergeteges hangulatot teremtenek és energiával töltenek fel bárkit, aki meghallgatja őket.
KissPista Színház
A KissPista Színház 2004. január 3-án alakult. Eddig negyvenegy bemutatót tartottunk. Négy témakörben dolgozunk: meseelőadások, klasszikus művek (Moliére; Homérosz – Euripidész – Aiszkhülosz – Szophoklész; Goldoni; Dosztojevszkij), költői estek és vecsési szerzők művei (Bálint Ágnes, Varga László, Varsa Mátyás, Ferenczi Hanna, Gammel József, Tar Ildikó.)
A KissPista Színház lokális kultúrát igyekszik kialakítani, értékteremtő szándékkal. A társulat három csoporttal működik: középiskolás-, egyetemista- és felnőtt tagozat.
Egy „Színház” című előadással készülünk, amely Molnár Ferenc műveiből és sanzonokból áll, összekötőszövegként Tahi-Tóth László: Színházi Szakszavak és Kifejezések Szótára c. szellemes alkotását használjuk.
A középiskolás csapat egy „Versből kirakott élet – Petőfi” című előadáson dolgozik, amit a jövő évben szeretnénk bemutatni.
Az egyetemistákkal Dosztojevszkij: Feljegyzések az egérlyukból adaptációját újítjuk fel.
Meghívást kaptunk a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra, felléptünk az Ars Sacra Fesztiválon, a Művészetek Völgyében, a Budapesti Nemzeti Színházban és a Szegedi Pinceszínházban.
A társulatot Varsa Mátyás – színész, rendező, író irányítja.
Rosmarein Táncegyesület
Az eltelt évek alatt településünkön számos tánccsoport jött létre, többnyire a nemzetiségi iskolákban, ahol többek között a néptánc tanítás az identitás őrzésének egyik alapvető eszköze lett. Ilyen körülmények hozták létre a Rosmarein tánccsoportot 2000-ben.
Fennállásunk óta a számtalan neves hazai bemutatkozásokon kívül alkalmunk volt Európa több országában bemutatkozni, ahol bizonyítottuk, van értelme a sok éve megkezdett munkánknak. Ukrajna-Munkács, Lengyelország-Tworkau és Németország-Gerlingen adtak több alkalommal lehetőséget hagyományos táncaink bemutatására.
A régi helyi szokások folyamatos feldolgozása mindig előtérbe kerül munkánk során. A néptánc gyakorlása mellett fontosnak tartjuk népviseletünk megőrzését, nagy hangsúlyt fektetünk hiteles megjelenésünkre is. Táncaink zenéjében az autentikusságra törekszünk, amit szigorúan őrzünk és nagy becsben tartunk. A táncainkra általában kötött páros táncok jellemzőek, amelyek őrzik a német gyökereket, kitűnik állandóságuk és mély hagyománytiszteletük.
A jelenleg működő tánccsoportunkat bejegyzett egyesület és lelkes szülői támogatás fogja közre, így jelenleg közel 26 fiatal munkálkodik német nemzetiségi hagyományaink fennmaradásán. Folyamatosan bővülő repertoárunkban az autentikus sváb néptáncok mellett, nagy gondot fordítunk a még jelenleg is élő hagyományok bemutatására, a tánc nyelvén való kifejezésére. A „sváb esküvő”, a farsangi ünnepkőrhöz kapcsolódó „rétesevés” hagyománya is repertoárunk állandó része. Koreográfiáink köztfelfedezhetőek azon lépésmotívumok és táncfajták, melyeket felmenőink a régi időkben nagy előszeretettel táncoltak. A pandémiás időszakot követően a csoport életében is változások álltak be. Fiatalabb generáció vette át az elődök szerepét. Újult erővel, fiatalos lelkesedéssel és tenni akarással folytatódik az eddig elért eredmények, a még élő hagyományaink további ápolása, megőrzése.
A tánccsoport vezetője: Hunya-Zehetmayer Adrienn
Brunner Zenekar
A Brunner Zenekar vagy Brunner Kapelle 1985-ben alakult Vecsésen egy baráti társaságból. Eleinte Brunner Buam és Brunner Krainer néven voltak ismerhetőek. Első fellépésük 1988-ban volt és máig szüntelenül üzemel a banda. Brunner József egykori zenekarvezető után fia, Brunner Bence vette kezébe a zenekar sorsát. A zenekarnak fontos a sváb hagyományok megőrzése és fenntartása, de emellett magyar tánczenét és mai popslágereket is szívesen játszanak. Gyakran fellépnek Vecsés Város báljain, esküvőin és a környező sváb településeken is lehet velük találkozni. Céljuk, hogy a Vecsésen élő sváb fiatalokkal megszerettessék a zenét és a sváb kultúrát, hogy az még több ideig fent maradhasson.
További művészeti csoportok
Dinoszaurusz Band
Gammel Kör
G. Ferenczi Hanna Irodalmi Kör
HaveRock
Kincskereső Kisszínpad
KissPista Színház
Lumpen Klumpen
New Dance Word
Színe-Java Színtársulat
Wetschescher Nachtigallen Kórus